Magnus Petersson ny fastighetschef

Magnus Petersson har tillträtt som ny fastighetschef på Signalisten. Magnus är civilingenjör och kommer närmast från tjänsten som fastighetsutvecklare på Nacka kommun.
Magnus Petersson har en gedigen bakgrund inom bostäder och stadsutveckling i roller som till exempel projektchef och ombyggnadschef på Stockholmshem, projektchef på Sigtuna kommun och fastighetsutvecklare på Nacka kommun.
– Signalisten är ett välskött bostadsföretag med attraktiva hyresrätter och boendemiljöer som bidrar till att utveckla Solna till en levande stad. Jag ser mycket fram emot att få arbeta för Signalisten och att få delta i det fortsatta arbetet med att utveckla Signalisten till ett modernt bostadsföretag som ger våra hyresgäster ett bra och tryggt boende, säger Magnus Petersson.
– Magnus har lång erfarenhet av att driva projekt och alla processer som hör därtill. Han har dessutom gedigen erfarenhet av fastigheter i kommunal verksamhet och allmännyttan vilket kommer att vara mycket värdefullt för Signalisten, säger Lars Jolérus, vd Signalisten.
Magnus Petersson tillträdde sin nya tjänst den 1 januari.
Fler nyheter

Signalisten publicerar års- och hållbarhetsredovisning för 2024
2024 var ett händelserikt och positivt år för Signalisten. Vi har gått in i en tydlig expansionsfas och håller nu en hög takt inom både nyproduktion o...

Första spadtaget för kvarteret Bollen i Råsunda
Signalistens förnyelse av kvarteret Bollen i Råsunda har inletts. Den 20 februari sattes spaden i marken för utveckling av området med fler bostäder, nya lokaler och parkeringsgarage.

Signalisten utvecklar kvarteret Bollen i Råsunda med 244 nya hyresrätter
Nu startar utvecklingen av kvarteret Bollen i Råsunda. Signalisten har tecknat avtal med Veidekke Entreprenad för projektet som kommer att pågå under flera år.